Dzień Zdrowia i Urody

Nabór śródroczny na opiekuna medycznego trwa. Rozpoczynamy od lutego 2024r. ZAPRASZAMY!!!

System kształcenia: zaoczny – 1 rok

Absolwent szkoły może być zatrudniony w kraju i za granicą w:

– -placówkach opieki zdrowotnej,

– -oœśrodkach rehabilitacyjnych,

– -opiece œśrodowiskowej,

– -fundacjach i stowarzyszeniach.

Wymagania właściwe dla zawodu:

  • – œświadectwo ukończenia szkoły œśredniej,
  • – zainteresowania humanistyczne i medyczne,
  • – życzliwoœść i cierpliwość w stosunku do ludzi,
  • – odpowiedzialnośćœ i sumiennośćœ,
  • – brak alergii na œśrodki dezynfekcyjne.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RADIOLOGII

       Miesiąc listopad dla każdego radiologa jest miesiącem świętowania! 8 listopada, obchodzimy 128 rocznicę odkrycia promieniowania rentgenowskiego, bez którego Współczesna medycyna by nie istniała! 7 listopada natomiast obchodzimy urodziny Marii Skłodowskiej-Curie, polsko-francuskiej uczonej, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu. Rad wewnątrz organizmu żywego jest silnie toksyczny, jednakże świadomość tego faktu po odkryciu pierwiastka w 1898 roku była nikła. Z upływem czasu dowodów na to było więcej, jednak znalazł on już szerokie zastosowanie w niemalże każdej dziedzinie życia, od radowego kremu na cerę, radową pastę do zębów czy radowe gorsety sprzyjające odchudzaniu… Tegoroczne święto radiologii na naszym Wydziale Elektroradiologii obejmowało projekcję filmu „Radowe Dziewczyny”, które zatrudnione były w amerykańskich firmach i przy pomocy pędzelków, nanosiły farby zawierające rad na elementy zegarków i innych sprzętów. Wiele z nich nabawiło się chorób popromiennych, niejednokrotnie skutkujących śmiercią. Spotkanie, zorganizowane w ramach Koła Młodego Radiologa, ma na celu podnoszenie świadomości słuchaczy na temat promieniowania i uwrażliwienie ich na pracę z pacjentem przy jego wykorzystaniu. RADIOLOGIA? TO JEST TO!!!”

Lekcja anatomii na wystawie BODY WORLDS w Katowicach

4 listopada 2023 roku słuchacze klas pierwszych realizowali zajęcia z anatomii na najliczniej odwiedzanej na świecie naukowej wystawie, autorstwa prof. Gunthera von Hagensa. Ekspozycja opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała…

Konferencja profilaktyczna „Dlaczego NIE dla palenia papierosów”

Od marca do września 2023r. nasza Szkoła we współpracy z Bytomskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia realizowała projekt: ,, Profilaktyka uzależnienia od nikotyny”. W ramach projektu odbyły się spotkania młodzieży z edukatorami w 6 bytomskich szkołach ponadpodstawowych, których celem było uświadomienie uczniom szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów, ogłoszony został konkurs na plakat pt. ,,Sport alternatywą dla palenia papierosów”, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w dniu 28 września br. oraz zorganizowano konferencję profilaktyczną pt.: ,, Dlaczego NIE dla palenia papierosów”. Konferencję patronatem objął Prezydent Miasta Bytomia. W konferencji wzięło udział ponad 400 uczniów z bytomskich szkół wraz z nauczycielami, psychologami i pedagogami szkolnymi.

   O tym jak papierosy szkodzą zdrowiu i dlaczego warto rzucić palenie mówili prelegenci, którzy przyjęli zaproszenie na konferencję. Prezentowane wykłady były na wysokim poziomie merytorycznym, a treści przekazywane młodzieży w przystępny sposób.

Zaproszeni prelegenci prezentowali następujące wykłady:

Dr hab.n. med. Aleksandra Damasiewicz-Bodzek : ,, Wypalony problem- jak palenie puszcza z dymem zdrowie i urodę naszej skóry”

Dr hab. n. med. Szymon Skoczyński: ,, Wpływ palenia tytoniu na drogi oddechowe. Dlaczego palacze żyją krócej- wybór należy do Ciebie”.

Dr n. med. Elżbieta Nowicka: ,,Przychodzi Pacjent do Onkologa. O paleniu słów kilka…Przekonaj się na własnym zdrowiu.”

Dr n. med. Leszek Jagodziński: ,, Dlaczego nasze serce nie lubi dymu tytoniowego”.

Dr hab. n. med. Andrzej Knapik: ,, Styl życia. Każdy ma swój styl. Co jednak warto wiedzieć, o czym pamiętać…”

  Dziękujemy Wszystkim , którzy pomagali zorganizować konferencję !

Warto było !

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Dyrektor i Słuchacze

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Bytomiu mają zaszczyt zaprosić

NAUCZYCIELI, ABSOLWENTÓW ORAZ SŁUCHACZY KLAS PIERWSZYCH

NA UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA ABSOLWENTÓW

 oraz 

ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2022 – 2023,

 która odbędzie się w dniu

23 czerwca 2022r. o godz. 17:00 w sali 212.

Radiologiczny Dzień Dziecka :)

Dzień Dziecka w wykonaniu słuchaczy Wydziału Elektroradiologii przebiegał w tym roku pod wyjątkowym i oryginalnym tytułem „Zbuduj z nami swoje ciało! :)”

Zadaniem dzieci było złożenie w całość modelu szkieletu małego człowieka od czubka głowy po pięty. Nie szkodzi, że czasami kości ręki zajmowały miejsce w podudziu 🙂 Nie, nie, to żart! Mali medycy rewelacyjnie radzili sobie z umieszczeniem kości w odpowiednim miejscu w szkielecie, co więcej, prawidłowo nazywali i umieszczali na swoim miejscu wszystkie narządy klatki piersiowej oraz jamy brzusznej!
Byliśmy pod ogromnym wrażeniem! Brawo dla wszystkich dzieci, które podjęły wyzwanie i chciały się z nami bawić!
Gratulujemy i zapraszamy za rok 😀 „

Zajęcia w pracowni RTG – powtórka z ułożeń

„Czas na Wydziale Elektroradiologii biegnie bardzo szybko i przygotowujemy się już do egzaminów semestralnych po drugim semestrze nauki.
W zakresie ćwiczeń z radiografii i pracowni anatomii rentgenowskiej powtarzamy wszystkie ułożenia do zdjęć rentgenowskich w zakresie kończyn, kręgosłupa, klatki piersiowej i jamy brzusznej, których uczyliśmy się w tym mijającym roku szkolnym.
Dziś jeszcze powtórzymy ułożenia do zdjęć czaszki i będziemy mogli uważać przygotowania do egzaminów za skończone.
Kończymy też w ten sposób realizację projektu w ramach Koła Młodego Radiologa, który idealnie przyda się do powtórek bezpośrednio przed egzaminem :)”